What does it cost to live out of a camper van full time? In this post we share the second month of variable van life costs for full time travel.

Full Time RVing Costs: Van Life Edition – May 2017

Full Time RVing Costs: Van Life Edition – June 2017:

Statistics:

Total Miles Driven: 1,490
MPG: 13
Nights of Paid Camping: 6 (Crystal Springs Campground in Kings Canyon, Upper Pines Campground in Yosemite)
Nights of Free Camping: 24 (Harvest Hosts, Truck StopStreet Camping, Driveway Surfing)
Meals Eaten Out: 5

Variable Costs Breakdown:

Food $383 – groceries and dining out
Gas $305
Campground Fees $132
Misc $154
Total Variable Costs: $974
Cost Per Day: $32

Starting the month off in wine country allowed us to take advantage of vineyard camping in Paso Robles. Instead of paying a campground fee, we put the money towards wine purchases. If you’d like to learn more about camping on farms, vineyards and museums, check out our post on Harvest Hosts.

Miscellaneous costs were high this month and we hope to keep them under $100 moving forward. We had to replace our broken water bottles with a new set of stainless steel bottles that should last for a very long time. I purchased a new pair of shorts and trail shoes which added to the cost. Kait likes to point out that she hasn’t purchased an article of clothing since 2015.

Fixed Costs

Costs such as cell phone plans, health insurance, vehicle insurance, club memberships like Costco, Escapees, Harvest Hosts and the gym are not included. The reason for this is we’ve found that fixed costs for RVing can vary dramatically depending on your situation. Below are some examples for reference.

If you pay cash for a used RV, you won’t have an RV payment and insurance will be lower on an older vehicle.

We pay about $150/month for an unlimited cell phone plan that we need for all the content we upload. You may only need a pay as you go cell phone or not even need one.

If you work for a company that pays for health insurance, you won’t have that as an added cost. Since we work for ourselves, we pay for our own health insurance.

Being avid readers, we have the Amazon Kindle Unlimited subscription which runs about $11/month. There are other subscriptions and services that you may choose to have that can increase fixed costs.

We did share our fixed cost when we started out. If you’d like to get an idea of what those costs were for us, head over Cost of RVing in a Motorhome for One Year.

To view more van life reports, Cost of RVing.

Cost of Living Full Time in a RV

« « Previous Post | Next Post » »